Tapety i panele ścienne

Panele trójwymiarowe z nietypowych materiałów

Trójwymiarowe panele dekoracyjne to naprawdę interesujące pomysły dla naszych pomieszczeń, niezależnie od tego czy mieszkamy w małym mieszkaniu czy dużym domku jednorodzinnym. Obecnie mamy do wyboru ogromną ilość przeróżnych możliwości. Panele trójwymiarowe wykonuje się bowiem z cegły, kamienia i drewna.

Tak różne materiały sprawiają, że można je wykorzystywać w bardzo różnych wnętrzach i celować dzięki nim w bardzo różne efekty końcowe. Czy to się sprawdza? Zobaczmy.

Cegły

W przypadku cegieł mamy możliwość postawienia na klasyczne cegły przycięte w odpowiedni sposób do paneli wewnętrznych lub do stosowania na elewacji budynku, jak również możemy wybrać produkt wykonany z imitacji cegły. Zdecydowanie lepiej wygląda oczywiście naturalna cegła, którą można stylizować na różne sposoby, na przykład bieląc ją lub postarzając. Jeśli chcemy, by nasza ściana wyglądała jak prawdziwa, możemy zastosować specjalne płytki narożne.

W przypadku imitacji nasze możliwości są jeszcze szersze, ponieważ nie ogranicza nas żadna kwestia techniczna. Sztuczna cegła to gipsowy odpowiednik pomalowany w taki sposób, jaki tylko wymarzył się klientowi. W tym wypadku trzeba jedynie pamiętać, że wnętrze imitacji cegły różni się od jej warstwy zewnętrznej, przez co nie można tak po prostu pozostawić niezakończonego panelu. Konieczne jest zastosowanie narożnika.

Cegły i ich imitacje łączy się z betonem i metalem we wnętrzach nowoczesnych. We wnętrzach rustykalnych mogą dominować lub być stosowane jako ocieplacz aranżacji.

Kamień dekoracyjny

Kamienie

Okładziny kamienne prawie zawsze wykonywane są z imitacji kamienia tworzonych ze specjalnych mieszanek różnych kruszców i gipsu lub innego wypełniacza. Nie jest to wcale wada. Wręcz przeciwnie, ponieważ dzięki temu panele trójwymiarowe są lekkie i nie ma problemu z ich montażem. Zdecydowanie spada też ich cen w porównaniu z tym, co trzeba by zapłacić za prawdziwy kamień.

Dekoracje tego typu są dostępne w szalonej ilości kolorów i faktu. Kamień może być gładki lub mocno chropowaty. Może to być opcja surowa dla wnętrz rustykalnych lub gładka, bielona wersja dla wnętrz nowoczesnych odnoszących się do stylu skandynawskiego. Kamień jest w stanie budować elegancję oraz przytulność. Wszystko zależy tutaj pomysłowości twórcy aranżacji. Trzeba jedynie pamiętać, że mieszanka udająca kamień nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z wodą, więc jej wykorzystanie w niektórych miejscach może być problematyczne.

Drewno

Panele trójwymiarowe drewniane przeszły długą drogę od czasu, kiedy nazywały się boazerią. Współczesne propozycje nie mają już w zasadzie wiele z boazerią wspólnego. Produkuje się je zresztą zupełnie inaczej. Proces produkcji polega na tworzeniu prostopadłościanów lub innych brył i łączenie ich w jedną całość o dowolnych parametrach. Lekkie i cienkie panele z typowych gatunków drzewa są tanie i ładne, a cięższe panele trójwymiarowe z drewna rzadkiego mogą być drogie, ale za to są naprawdę spektakularne. Nowoczesne panele drewniane są w stanie sprawdzić się w każdym wnętrzu.