Tapety i panele ścienne

Panele ścienne – sposób na ciszę

Mieszkanie w mieście nie jest łatwe, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się hałaśliwi sąsiedzi lub ruchliwe ulice. Hałasy irytują, przeszkadzają w skupieniu się i nie pozwalają dobrze wypocząć. Ich skutkiem są rozmaite problemy ze zdrowiem i złe samopoczucie. Dlatego warto zastanowić się, jak hałas na nas wpływa i jak możemy go zmniejszyć.

Problematyczne hałasy

Dzisiejsze wnętrza nie służą tłumieniu dźwięków. Brak w nich ciężkich, grubych zasłon i puszystych dywanów, a w tych utrzymanych w minimalistycznym stylu brakuje wręcz sprzętów, które mogłyby pełnić taką rolę. Nie pomagają także trendy konstrukcyjne, a wśród nich cienkie ściany. Teoretycznie, każde mieszkanie powinno być odpowiednio wyciszone, jednak tę potrzebę zrozumiano dopiero niedawno. Większość mieszkań z okresu PRL-u wciąż jest pod tym względem problematyczna.

Jak zyskać ciszę?

Istnieje wiele materiałów, którymi możemy pokryć ściany by zyskać dodatkowe wyciszenie pomieszczenia. Są to między innymi akustyczne tapety, panele ścienne czy kasetony na sufit. Każda dodatkowa warstwa na ścianie sprawia, że do środka przedostaje się mniej uciążliwych dźwięków. Istnieją jednak także rozwiązania przeznaczone konkretnie do poprawiania akustyki i zapobiegania hałasom w mieszkaniu.

Akustyczne panele ścienne

Panele piankowe wykonane z poliuretanu świetnie izolują pomieszczenia przed hałasami. Co więcej, niektóre z nich są flokowane, co dodatkowo poprawia ich właściwości. Ta dodatkowa warstwa zabierze nieco miejsca, za to poprawi komfort życia. Panele akustyczne tworzy się także z drewna, specjalnie przygotowanego do pochłaniania i rozbijania fali dźwiękowej. Ten typ paneli ma także duże walory estetyczne.

Wyciszenie pomieszczenia

Gipsowe panele typu soundwave

Technologia soundwave pozwala produkować specjalne panele odbijające dźwięk z większą częstotliwością. Dzięki temu fale dźwiękowe szybciej i skuteczniej się rozpraszają i rozprowadzają. To nie klasyczne panele ścienne, jednak z wysokich i szerokich, czyli ogólnie rzecz biorąc dużych pomieszczeniach sprawdzają się doskonale. Nie tylko wygłuszają niepożądane dźwięki, ale i poprawiają jakość odbioru muzyki.

Akustyka a sufit

Pokrycie sufitu panelami akustycznymi zapobiega przenikaniu hałasów od sąsiadów z góry w bloku. Panele piankowe świetnie trzymają się na sufitach, co więcej, bywają oryginalną, piękną dekoracją. Modele różnią się kolorem, a także wzornictwem - mniej lub bardziej dyskretnym.

Panele akustyczne podwieszane

Jeśli niepożądane dźwięki i hałasy płyną od sąsiadów z góry, dobrym sposobem będzie zamontowanie podwieszanego sufitu z akustycznych paneli. Jeśli dodamy do niego warstwę wełny mineralnej, izolacja będzie bardzo wysoka. Wierzchnią warstwę sufitu mogą stanowić dekoracyjne panele z płyty MDF – wykonane na wymiar i zgodnie z życzeniem klienta świetnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach.