Tapety i panele ścienne

Panele 3D – ciekawe aranżacje

Hitem bieżącego roku w obszarze aranżacji wnętrz są przestrzenne panele. Za ich pomocą można wprowadzić nowy klimat do pomieszczenia, nadając mu oryginalności. Wybór paneli 3D jest tak szeroki, że z powodzeniem można je wykorzystać do niemal każdego aranżacji – stylizowanej na ubiegłe dziesięcio- i stulecia, nowoczesnej, minimalistycznej... Panele bywają wykonane z rozmaitych materiałów, takich jak beton, gips, gąbka, a także tworzywo MDF.

Efekt trójwymiaru – jak wykorzystać gipsowe panele i okładziny?

Gips jest niezwykle plastyczny i dostarcza bardzo wielu różnorodnych możliwości. Można go dowolnie kształtować w różne wzory, a także pokrywać folią, złocić czy piaskować. Wszystko to przekłada się na wspaniały efekt końcowy. Gips jest ponadto zdrowym, naturalnym materiałem. Jeden z pomysłów to duże płyty gipsowe z wzorem fal, które oświetlone żarówkami LED od sufitu stworzą trójwymiarowy, niebanalny efekt. Dzięki temu osiąga się efekt głębi i dali. W eleganckim, nowoczesnym pomieszczeniu sprawdzą się płyty z wypukłymi kwadracikami, które również nadają się do oświetlenia. Takie płyty świetnie nadają się do tworzenia różnych kombinacji, czasami z użyciem jedynie kilku paneli na tle gładkiej ściany. Płyty o ciekawym wzornictwie mogą wyodrębnić w pomieszczeniu konkretne strefy, a także stworzyć ramę dla obrazu czy mebla.

Cechy akustyczne drewna

Hipoalergiczne, klasyczne drewno

Drewno to klasyczny, naturalny i piękny materiał, który zawsze prezentuje się idealnie. Ponad to, poprawia akustykę i wygłusza pomieszczenia, jest też hipoalergiczne. Drewniana okładzina to także mnogość różnych form i wzorów, od geometrycznych i zdecydowanych, aż po ażurowe i delikatne. Takie wgłębienia tworzą wrażenie przytulnego wnętrza, idealnego do wypoczynku – sprawdzą się na przykład w sypialni lub salonie.

Tapicerka, czyli podwójny trójwymiar

Ściany tapicerowane to kolejny hit sezonu. Welurowe czy zamszowe pokrycia świetnie komponują się z trójwymiarem, pasując szczególnie do wnętrz utrzymanych w stylu glamour. W salonie tworzą klimat starego kina lub teatru, w sypialni prezentują się ekskluzywnie i przytulnie. Szczególnie ciekawym pomysłem jest wykończenie takimi tapicerowanymi panelami wezgłowia łóżka.

Płyty MDF

Wśród polecanych materiałów na uwagę zasługują płyty MDF z prasowanych włókien drzewnych. To solidny materiał, który łatwo poddaje się obróbce. Można także przecierać go wilgotną ściereczką, żeby pozbyć się kurzu - panele te są dość odporne na wilgoć, choć nadal nie nadają się do stosowania na przykład pod prysznicem.