Tapety i panele ścienne

Instalacja paneli 3D krok po kroku

Nowoczesne wnętrza intrygują i są bardzo mile widziane, wiele osób ma jednak problem z tym, że niejednokrotnie są one pozbawione cieplejszych akcentów. Na szczęście, wcale nie musi tak być, a i tradycyjna aranżacja ma szansę zyskać odrobinę przytulności. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku rozwiązanie problemu okazuje się nieoczekiwanie proste, mamy bowiem do czynienia z panelami 3D i charakterystycznymi dla nich możliwościami.

Oczywiście, trudno je porównywać do tradycyjnej boazerii, o której wiadomo, że nie budzi dziś najlepszych skojarzeń. Przeciwnie – mamy do czynienia z dekoracjami oryginalnymi i nowoczesnymi sprawiającymi, że wnętrza stają się przytulniejsze i bardziej stylowe. Jedną z największych zalet paneli trójwymiarowych jest stwarzana przez nie możliwość uzyskiwania niesamowitych efektów przy aranżacji całego pomieszczenia. Można więc nie tylko zainstalować je dokładnie w tym miejscu, które podoba się nam najbardziej, ale i pomalować je na optymalny z naszego punktu widzenia kolor.

Montaż paneli ściennych 3D – instrukcja

Oczywiście, choć montaż paneli 3D nie wydaje się skomplikowany, przed przystąpieniem do niego warto zapoznać się z zaleceniami producentów. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, że jeszcze przed pierwszymi pracami dobrze jest przygotować odpowiednie narzędzia. Bardzo duże znaczenie będzie miała w naszym przypadku poziomica, nie można jednak zapominać także o listwie startowej, która umożliwia montaż paneli ponad poziomem podłogi.

Montaż paneli 3D

Cennym wsparciem okaże się także papier ścienny posiadający odpowiednią gradację, a także piła do drewna, może się bowiem okazać, że panele muszą być przycięte na wymiar.

Ważnym elementem niezbędnym majsterkowiczowi są też specjalne przekładki pomiędzy panelami. Najlepiej sprawdza się w tym kontekście tektura pocięta w duże kawałki, choć można też korzystać z krzyżaków licząc się jednak z tym, że już po związaniu kleju można mieć pewne problemy z ich wyciągnięciem. Pamiętajmy także o materiale na zaprawki, kleju do gipsu, gładzi gipsowej oraz o gipsie szpachlowym. Panele powinny być montowane tak, jak każde inne płytki przytwierdzane do ściany.

Najlepiej w takim przypadku możliwie jak najstaranniej zagruntować oczyszczoną ścianę. Także tył paneli powinien zostać pokryty gruntem i na tym etapie, jeśli pojawia się taka konieczność, można przystąpić do instalacji listy startowej. Montaż paneli gipsowych powinien uwzględniać zaplanowany przez nas wcześniej wzór, dobrze jest też pamiętać o konieczności pozostawienia około 3 milimetrów odległości pomiędzy kolejnymi panelami.