Tapety i panele ścienne

Charakterystyka współczesnych paneli ściennych

Wielu osobom wydaje się, że panele ścienne nie są już modne. Co więcej, często mówi się o tym, że nie są modne już od końca ubiegłego stulecia. Na szczęście, wcale nie pożegnaliśmy się z tym rozwiązaniem, co może nas tylko cieszyć, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak duże daje ono możliwości aranżacyjne.

Oczywiście, nie możemy mówić o tym, że nie doszło do żadnych zmian, a dzisiejsza postać paneli różni się zasadniczo od tej, z którą oswoiliśmy się w latach dziewięćdziesiątych. Co zatem powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Tradycyjne panele ścienne z laminatów i PVC

Pierwszym przedstawicielem paneli na polskim rynku są tradycyjne panele ścienne z laminatami. Właśnie ta postać paneli jest najlepiej znana osobom, które pamiętają jeszcze burzliwe czasy PRL-u. Dziś można je kupić bezpośrednio od producenta, panele tego typu czekają na nas jednak również w marketach budowlanych. Oczywiście, nie jest to już propozycja ciesząca się dużą popularnością, nadal jednak uważa się ją za ciekawe rozwiązanie zwłaszcza, gdy nie planuje się pokrycia panelami całej ściany, ale jedynie jej części. Znakiem rozpoznawczym paneli laminowanych jest właśnie laminat, którym są one pokryte od swojej zewnętrznej strony. Oczywiście, w sklepach możemy też natrafić na listwy i cokoły zwracające na siebie uwagę właśnie dlatego, że odznaczają się takim samym sposobem wykończenia.

Wygląd rozwiązań tego typu nie zawsze jest taki sam, choć w zdecydowanej większości przypadków laminaty imitują znane nam gatunki drewna. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, mogą być pewne, że będą cieszyć się panelami stosunkowo odpornymi na zarysowania i ścieranie. Minusem paneli laminowanych jest przede wszystkim to, że nie służy im kontakt z wodą.

Rodzaje paneli ściennych

W związku z tym nie są to idealne rozwiązania zarówno w kuchniach, jak i łazienkach, a nawet czyszczenie uciążliwych plam, jeśli tylko jest to możliwe, powinno odbywać się na sucho. Panele mogą być ciekawym rozwiązaniem zarówno w kuchni, jak i w łazience, w takim przypadku jednak najlepiej jest sięgać po panele PVC i przekonać się o tym, jakie możliwości otwierają one przed swoimi użytkownikami.

Tym razem mamy do czynienia z cienkościennymi, zamkniętymi profilami, które dodatkowo wewnątrz są uszczelnione żebrowaniem. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ich zewnętrzna strona, ta bowiem jest pokryta specjalną folią dekoracyjną odznaczającą się wysokim stopniem trwałości. Ku zadowoleniu użytkowników tego rodzaju paneli, tym razem mamy do czynienia z rozwiązaniem, które dobrze radzi sobie z wpływem wody, nic nie stoi więc na przeszkodzie temu, aby panele z PVC trafiły tak do łazienki, jak i do kuchni.

Panele z płyt MDF

Na rynku paneli mamy też do czynienia z nowościami, które potrafią zainspirować swoich użytkowników. Właśnie takim mianem cieszą się panele z płyt MDF odznaczające się tym, że z wierzchu pokryte są specjalną folią, której zadaniem jest imitowanie drewna. Okładzina tego rodzaju cechuje się trwałością, a co za tym idzie, może sprawdzić się we wszystkich pomieszczeniach, za wyjątkiem tych miejsc, w których jest mokro. Jeszcze droższe, ale i jeszcze ciekawsze są panele drewniane uznawane za najbardziej eleganckie i stylowe.