Tapety i panele ścienne

3D na ścianie – tapety i panele

Tapety i panele trójwymiarowe to jeden z ciekawszych pomysłów na dekorację wnętrz, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Nie jest to oczywiście rozwiązanie nowe, ponieważ tego typu okładziny istnieją już od dawna, ale ten sposób efektownego wykańczania ścian i sufitów staje się powszechniejszy i wyjątkowo przypadł klientom do gustu dopiero od kilku lat.

Efekt trójwymiarowy zaczyna podbijać serca wielu właścicieli mieszkań i domków jednorodzinnych. Ważnym aspektem jest to, że można za ich sprawą dokonać prawdziwej rewolucji w domu i zrobić to w stosunkowo prosty sposób. Dobre panele i tapety trójwymiarowe to zupełnie inne wrażenia z przebywania w pomieszczeniu, a także korzyści w kwestiach akustycznych. Wreszcie mamy do wyboru coś więcej, niż tylko stare farby i tapety, a wcale nie jest to opcja, która wymagałaby jakichś wielkich nakładów finansowych czy intensywnej pracy.

Złudzenia optyczne

Na początku tapety i panele trójwymiarowe były wykorzystywane głównie po to, by optycznie powiększać pomieszczenia. Jest to bardzo proste niezależnie od tego, której z opcji się wybierze. Tapety oferują bowiem nadruki, które mogą mieć charakter geometryczny lub pokazywać jakieś krajobrazy czy pejzaże. Wszystko jest tutaj oparte o odpowiednią perspektywę i to ona zapewnia nam efekt powiększenia pomieszczenia. Konkretne wizerunki dobiera się do wnętrza, ponieważ jeśli mamy wnętrze zaaranżowane w charakterze rustykalnym, nie umieścimy w nim raczej industrialnej geometrii. Do wyboru naprawdę mamy sporo, ponieważ tapety trójwymiarowe to po prostu fototapety, które są w stanie zupełnie odmienić pomieszczenie. Takie tapety mogą mieć po prostu coś nadrukowane, dowolną rzecz, ale mogą też mieć też różne faktury. Bardzo popularne stają się na przykład fototapety z włókna szklanego – wytrzymałe i efektowne.

Wygłuszające panele dekoracyjne

Panele dekoracyjne

Oprócz tapet można stosować specjalne panele dekoracyjne trójwymiarowe. Takie panele dekoracyjne oferują więcej pod względem realnego trój wymiaru i ta propozycja to nie tylko złudzenie trójwymiarowości, ale po prostu trzy wymiary na ścianie. Ta propozycji jest ostatnio wyjątkowo modna, dzięki czemu można spodziewać się w sklepach designerskich opcji łączących w sobie zaskakujący, odważny wygląd ze znakomitymi właściwościami akustycznymi oraz termicznymi. Takimi panelami można ocieplić dodatkowo pomieszczenie i je wygłuszyć.

Zakładanie paneli jest bardzo łatwe. Można to zrobić tylko na jednej ścianie (zazwyczaj tej największej) lub wyłożyć nimi całe pomieszczenie. Panele trójwymiarowe sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, także tych podatnych na wilgoć jak chociażby kuchnia.

Panele trójwymiarowe w różnych pomieszczeniach

Panele trójwymiarowe można spokojnie umieścić w kuchni. Montuje się je nad blatem tam, gdzie do niedawna były płytki. Najlepsze są zazwyczaj motywy geometryczne.

W salonie idealnym miejscem na panele trójwymiarowe jest ściana za sofą.

W sypialni panele trójwymiarowe mogą być wszędzie, a na pewno na ścianach, zza których dobiegają do nas różne hałasy.