Projektowanie pokoju dziecka

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa

W idealnej sytuacji każde dziecko ma swoje własne miejsce w domu, swoje królestwo, swój pokój. Niestety, w rzeczywistości realizacja takiego ideału bardzo często nie jest możliwa i w niewielkim mieszkaniu dwójka dzieci musi sobie poradzić razem w jednym pokoju.

Nie jest to sytuacja pożądana, ale jeśli nie ma możliwości urządzenia tego inaczej, trzeba poczynić odpowiednie kroki, by dzieciom żyło się wygodnie i mogły razem w sposób dobry korzystać z tej samej przestrzeni.

Umeblowanie pokoju dla dwójki dzieci

Umeblowanie takiego pokoju nie jest proste, ale z pomocą przychodzą nam producenci mebli tworzący rozwiązania dla dwójki dzieci. Można na przykład skorzystać z łóżek piętrowych o różnym układzie, dzięki którym można zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca, a do tego możliwe jest stworzenie specjalnych stref, funkcjonalne podzielenie pokoju na obszary o różnych funkcjach.

Wybieranie odpowiednich mebli może nam naprawdę pomóc, na przykład jeśli postawimy na jedną dużą szafę na ubrania, gdzie swoje podstawowe rzeczy zmieszczą oba dzieciaki równocześnie. Okazuje się, że jest to rozwiązanie o niebo lepsze od dwóch osobnych szaf i trzeba jedynie zrobić w szafie porządek, by dzieci miały w niej swoje strefy. Różne półki i szafki zazwyczaj jednak muszą już być prywatne, ponieważ zysku z miejsca tu nie będzie, a dzieci będą się lepiej czuły.

Wygodne meble

Nie można też całkowicie pomijać estetyki i kolorystyki mebli. Kolor biały jest zazwyczaj bardzo dobrym, neutralnym rozwiązaniem, ale nie powinno być go za dużo. Dobrze jest go trochę urozmaicić dodatkami z kolorów pastelowych, które równie dobrze mogą być elementami dominującymi. Zieleń czy niebieski to kolory, na które zazwyczaj zgodzić się Mozę oboje dzieci.

Strefy zabawy i nauki

Pokój dla dwójki dzieci powinien posiadać strefy odpowiednio przygotowane do pełnienia określonych czynności. Wiele tutaj zależy od wieku dzieci oraz od różnicy w ich wieku, ale wiele zasad jest uniwersalnych.

Konieczna jest chociażby strefa zabawy, która często oznacza po prostu wolny kawałek podłogi, ale jej wyznacznikiem zazwyczaj jest niewielki stolik i krzesełka. Musi być tak oczywiście dość miejsca, by dzieci były w stanie razem się bawić. Nie jest to zazwyczaj trudne do osiągnięcia.

Drugą ważna strefą jest przestrzeń do nauki. Ta jest zazwyczaj skupiona przede wszystkim na biurku i to właśnie biurko jest elementem ją definiującym. Musi być ono duże, by dwoje dzieci miało możliwość równoczesnej pracy, co jest trudniejsze od organizowania strefy zabawy. Z pomocą przychodzą nam tutaj producenci mebli, którzy oferują odpowiednie rozwiązania dla dwójki dzieci. Trzeba też pamiętać o dobrym oświetleniu biurka i zapewnieniu mu odpowiedniej ilości szafek i szuflad na rzeczy dzieci.