Projektowanie pokoju dziecka

Przygotowania pokoju dla przedszkolaka

Przedszkolak potrzebuje swojego pokoju i musi być to pokój urządzony prawidłowo i funkcjonalnie. Dla rodzica takie przygotowania to wielka frajda, ale nie wolno dać się ponieść. Trzeba to robić z głową.

Kolory w pokoju dziecka

Zacząć trzeba od wyboru odpowiedniej kolorystyki. Dla dzieci najmniejszych, jeszcze przed 3 rokiem życia, musi to być kolorystyka skontrastowana, ponieważ dziecko nie będzie w stanie rozróżnić niektórych kolorów. Panuje przekonanie, że pokoje powinny być utrzymane w chłodnych barwach pastelowych i jest to przekonanie dobre, ponieważ takie kolory uspokajają dzieci. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dziecko będzie je postrzegało tylko jako odcienie szarości, więc trzeba dołożyć trochę jaskrawszych kolorów, które dziecko łatwo rozróżni.

Dzieci po 3 roku życia nie mają już problemów z kolorami i bez problemu je rozpoznają. W tym wieku też dzieci zaczynają sobie wyrabiać, czasami bardzo silne, preferencje odnośnie konkretnych kolorów. Dlatego wystrój ich pokojów powinien być z nimi konsultowany. To w końcu one będą tam spędzać najwięcej czasu.

Wydzielanie stref

Pokój dziecięcy to miejsce odpoczynku i zabawy, a żeby funkcje te mogły być realizowane w sposób efektywny, powinien być przez rodzica podzielony w sposób świadomy na strefy. Osoba dorosła podświadomie dzieli swoją przestrzeń na strefy i wie, co gdzie się robi. Dziecko nie ma tego instynktu i jeśli pokój będzie odpowiednio podzielony, szybko nauczy się, że jedne miejsca są lepsze do robienia jednej rzeczy, a inne miejsca do robienia innych rzeczy.

Jak wyposażyć pokój dziecięcy

W pokoju powinna być strefa pracy, którą definiuje biurko, jak również strefa zabawy, dla której elementem podstawowym jest zazwyczaj trochę wolnego miejsca do zabawy na dywanie. Ważne jest, by było gdzie pochować zabawki. Miejsce dla nich powinno się znaleźć w koszu lub skrzyni, do którego dziecko będzie wrzucało zabawki po zakończonej zabawie. Półki nie są najlepszym pomysłem, ponieważ nie pozwalają całkowicie sprzątnąć zabawek sprzed oczu i zabierają sporo miejsca. Tak małe dziecko nie rozumie jeszcze walorów estetycznych tego rozwiązania.

Biurko

Kwestia biurka jest dość złożona, ponieważ dobre biurko powinno mieć odpowiednie rozmiary (zazwyczaj około metra szerokości i pół metra głębokości), powinno mieć możliwość wychylenia blatu, jak również powinno pozwalać na łatwe skupienie się na nim, co oznacza matową, możliwie ciemną powierzchnię blaty. Wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu dziecka, ponieważ za wysokie biurko będzie dla niego bardzo poważnym problemem.

Łóżko

Łóżko jest często uważane za kluczowy element pokoju dziecka. Jest to kluczowy mebel dla wypoczynku dziecka. Od niego zależy jakość snu. Dobre łóżko nie może być za duże, ponieważ powyżej pewnego rozmiaru łóżka są produkowane z myślą o osobach dorosłych, a te mają inne wymagania praktyczne chociażby dlatego, że są osobami cięższymi. Łóżko dziecka powinno być łóżkiem dziecka i nie powinno być łóżkiem osoby dorosłej, do którego dziecko w następnych latach będzie dorastało.