Projektowanie pokoju dziecka

Pokój dla nastolatka

Urządzanie osobistej przestrzeni dla nastolatka nie jest łatwe. Dzieci w tym wieku stają się coraz bardziej niezależne, chcą kreować to, co je otacza i zaznaczać swoją odrębność. Dlatego też urządzanie pokoju, jakkolwiek nadzorowane przez rodziców, powinno być sztuką kompromisu i współpracy. W okresie nastoletnim najczęściej wymienia się meble dziecka na nowe, bardziej neutralne i „dorosłe”.

Dziecko gromadzi z wiekiem coraz więcej istotnych dla niego przedmiotów, często powiązanych z nowymi pasjami, zbiera książki i zaprasza przyjaciół. Częściej potrzebuje tez oazy spokoju i prywatności, by poradzić sobie z napięciami i stresem. Wszystko to stanowi istotne wyzwanie dla wyobraźni – można świetnie mu sprostać, stosując się do kilku prostych, ogólnych rad.

Jakie meble dla nastolatka?

Biurko i łóżko wydzielają dwie bardzo istotne strefy w pokoju nastoletniego dziecka – odpowiednio strefę nauki i odpoczynku. Najważniejszy na biurku jest dziś komputer, jednak trzeba także przewidzieć miejsce na wygodne pisanie w zeszycie i rozłożenie papierowych podręczników. Biurko powinno mieć specjalne szafki i szuflady na przechowywanie przyborów szkolnych. Dzięki temu nie będą leżały na blacie, tworząc bałagan. Nastolatek będzie też spędzał sporo czasu siedząc na krześle przy biurku. Wygodne, porządne, regulowane krzesło obrotowe jest więc niezastąpione. Inwestycja w jakość zaprocentuje w postaci zdrowszego kręgosłupa.

Pokój starszego dziecka

Z kolei łóżko służy nastolatkom nie tylko do spania, ale także do czytania książek, surfowania po internecie, nauki, odpoczynku w ciągu dnia. Sofa jest bardzo funkcjonalna – sprawdzi się w ciągu dnia jako miejsce do siedzenia lub leżenia, na noc można ją rozłożyć. Na dobrze dobranym łóżku można wygodnie słuchać muzyki, a także znaleźć swoją oazę spokoju i intymności. Bardzo ważny jest materac – nie może być zbyt miękki, ponieważ nie będzie odpowiednio podtrzymywał kręgosłupa. Nastolatek wciąż jest podatny na tworzenie się wad postawy. Materac zbyt miękki, kiepskiej jakości lub w inny sposób nieodpowiedni może przyczynić się do powstania takiej wady u dziecka, które będzie spędzało sporo czasu leżąc na nim.

Przechowywanie przedmiotów

Otwarty system przechowywania czy sam wieszak to kiepski pomysł w pokoju nastolatka. Dzieci w tym wieku mają tendencję do chaosu, więc dość szybko tworzą wokół siebie bałagan. Solidna, pomagająca w organizowaniu przedmiotów szafa może znacznie ograniczyć to zjawisko. Oprócz szafy przyda się szafka lub dwie na drobiazgi, regał na książki, a także stolik. Przy nim można ustawić dodatkowe krzesła lub pufy, a także postawić jedzenie i picie podczas wizyty przyjaciół i znajomych.

Zbyt mocna ingerencja w wyposażenie, kolory czy dodatki wzbudzi w nastolatku bunt. Warto zostawić mu sporo swobody – w lubianej przez siebie przestrzeni będzie czuł się dobrze i chętniej o nią dbał.