Projektowanie pokoju dziecka

Jak mądrze zaprojektować pokój dziecięcy?

Może się wydawać, że projektowanie wnętrza pokoju dziecięcego nie jest tak skomplikowane, jak ma to miejsce wówczas, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się salon lub sypialnia. Już pierwsze podejście do tego zadania uświadamia jednak, że osoby powtarzające tę tezę kierują się błędnymi założeniami.

Pokój dziecka powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Tu zresztą napotykamy na pierwszy poważny problem, gdybyśmy bowiem mieli zachować pełen obiektywizm musielibyśmy przyznać, że zapewnienie dziecku komfortu wiązałoby się z koniecznością zmiany wyposażenia jego pokoju przynajmniej raz w roku. Niemal nikogo nie stać na tak duży i powtarzalny wydatek, nic więc dziwnego, że rodzice poszukują rozwiązań alternatywnych.

Projektowanie pokoju

Gdy przystępujemy do projektowania pokoju dla dziecka, zwykle staramy się myśleć w sposób długoterminowy. Oczekujemy, że obecne w nim meble starczą na długie lata, nic więc dziwnego, że ich kompletowanie zaczynamy od tych, które mają najważniejszą rolę do spełnienia, a więc najpierw od biurka, a następnie – łóżka. To właśnie te meble są określane mianem kluczowych, nie jest wcale dziełem przypadku, jeśli bowiem nie dobierzemy ich we właściwy sposób, ryzykujemy poważnymi wadami postawy u dziecka, a tego wolelibyśmy uniknąć. Tu warto wspomnieć o błędzie, który wydaje się być notorycznie popełniany przez rodziców, okazuje się bowiem, że powszechnym zjawiskiem jest kupowanie do pokoju dziecięcego mebli, które są zbyt wysokie. Na szczęście, mamy do czynienia z problemem, który można relatywnie łatwo rozwiązać, gdy więc przystępujemy do dokonywania pomiarów, nie zapominajmy i o tym, aby zmierzyć dziecko.

Funkcjonalne biurko dziecięce

Wybieramy ergonomiczne biurko

O tym, jak duże znaczenie ma wysokość mebli, możemy przekonać się między innymi wówczas, gdy decydujemy się na zakup biurka. Dzieci siadają przy nim już od najmłodszych lat, trudno bowiem o lepsze miejsce do wykonywania codziennych obowiązków. Pierwsze profesjonalne biurko warto kupić w tym samym momencie, w którym dziecko zaczyna edukację szkolną. Już wtedy należy też mieć na uwadze to, że małe dziecko nie powinno siedzieć przy biurku przeznaczonym dla osoby dorosłej. Na szczęście, dziś nie brakuje firm, które oferują biurka dziecięce i są w stanie zaproponować nam naprawdę wartościowe rozwiązania.

Fotel

Oczywiście, gdy zastanawiamy się nad prawidłową postawą ciała przy biurku, natychmiast musimy przyznać, że zadanie to jest realizowane nie tylko przez biurko, ale również przez odpowiednie krzesło. Przy jego zakupie warto pamiętać o tym, że regulowana wysokość to dziś absolutne minimum. Wcale nie mniej ważna jest możliwość dostosowywania do potrzeb dziecka oparcia i poręczy. Dziecko powinno mieć też podparty we właściwy sposób odcinek lędźwiowy kręgosłupa.