Funkcjonalne i bezpieczne meble dziecięce

Szafa w pokoju dziecka – najważniejsze kwestie

Szafa to po prostu szafa. Nic skomplikowanego, prawda? W rzeczywistości jednak okazuje się, że szafa do pokoju dziecięcego, w której będą się musiały zmieścić ubrania i jeszcze jakieś zabawki, to poważny problem, to mebel nad którym trzeba się zastanowić. Najlepiej jest zdecydować się na coś, co będzie dziecku służyło przez kilka kolejnych lat.

Najważniejsze kryteria wyboru

Szukając szafy dla dziecka, najlepiej jest skupić się na trzech głównych kwestiach:

Wielkość – rozmiar szafy jest krytyczny z oczywistych względów. Szafa musi być pod względem wielkości dopasowana do pomieszczenia i do potrzeb dziecka. Musi się w niej zmieścić odpowiednia ilość rzeczy, ale nie może też zajmować połowy pomieszczenia.

Materiał – rzecz z pozoru mało ważna, ale w praktyce bardzo istotna, zwłaszcza w pokoju dziecka. Materiał decyduje o wytrzymałości szafy, a dzieci mają talent do niszczenia wszystkiego przypadkiem. Najlepsze jest lite drewno, ale ono jest drogie, więc zazwyczaj stawia się na płyty MDF. Najtańsza opcja to sklejka.

Estetyka – jeśli szafa ma służyć długo, konieczny jest wybór możliwie uniwersalnej estetyki, by szafa pasowała do wnętrza dzisiaj i mogła pasować też za kilak lat. Neutralne odcienie zwykle są najlepsze. Do tego proste kształty. Trzeba też brać pod uwagę wiek dziecka i jego ogólne preferencje, które na pewno będą się zmieniać.

Szafa dziecięca

Modele szaf

Szafy do pokojów dziecięcych to zaskakująco rozległy temat, ponieważ producenci non stop oferują nowe, ekscytujące rozwiązania. Można szukać szaf narożnych, znajdą się klasyczne szaf kwadratowe i trójkątne, a nawet opcje zabudowane pod sam sufit. W praktyce jednak najlepiej zazwyczaj sprawdzają się modele stosunkowo proste, które pasują do wszystkiego i są zawsze ładne. Tradycyjne szafy nie sprawiają problemów w aranżacji całego pomieszczenia i można je ustawiać w dowolny sposób. Nie są skazane na jedno miejsce. Jeśli chodzi sposób ich otwierania, dostępne są zatrzaski, klasyczne drzwi na zawiasy i drzwi przesuwane.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto jest pomyśleć o zamontowaniu szafy wnękowej. Jest to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zajmuje ono miejsca w pokoju, a pojemność tego typu szaf jest naprawdę bardzo duża. Dostęp do niej jest też bardzo prosty. Największym problemem jest oczywiście zazwyczaj przystosowanie pomieszczenia do obecności takiej szafy.

Powyższe wskazówki oczywiście nie wyczerpują tematu. Wszyscy rodzice będą musieli samodzielnie znaleźć rozwiązania dla swoim pokojów, ale warto jest kierować się powyższymi wytycznymi.