Funkcjonalne i bezpieczne meble dziecięce

Jak wybrać biurko dla ucznia?

Gdy zbliża się początek roku szkolnego, rodzice mają świadomość tego, że nie mają już zbyt wiele czasu na skompletowanie stanowiska pracy dla swojego dziecka. Co ciekawe, w zdecydowanej większości przypadków ich uwaga nie koncentruje się wcale na biurku, ale na krześle, które wydaje się meblem ważniejszym. Czy jednak oznacza to, że biurko może być wybrane w sposób przypadkowy?

Wiele wskazuje na to, że podobne podejście, choć dość popularne, może okazać się dość niebezpieczne. Już same statystyki przekonują nas o tym, że mamy do czynienia z zagadnieniem, którego nie powinno się ignorować. Warto więc mieć na uwadze to, że statystyczny uczeń spędza w ciągu dnia nawet dwie godziny przy biurku, a wraz z kolejnymi latami edukacji, również ten czas systematycznie ulega wydłużeniu. Jeśli więc biurko jest wybrane starannie, z zachowaniem zasad ergonomii, możemy mieć pewność, że uczeń zyska nieoczekiwanego sojusznika pomagającego mu na kolejnych etapach edukacji.

Biurko dla malucha i nastolatka

Rodzice, którzy zastanawiają się nad tym, na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności decydując się na zakup biurka, powinni mieć na uwadze przede wszystkim wiek, w jakim znajduje się uczeń. Pierwsze lata edukacji to okres, w którym koncentruje się on przede wszystkim na tym, aby nauczyć się czytać i pisać i właśnie w tym powinno pomagać mu biurko kupione przez rodziców. Owszem, jest to również czas, w którym dziecko pobiera pierwsze lekcje informatyki, w zdecydowanej większości przypadków odbywają się one jednak z użyciem sprzętu rodziców i przy ich stanowisku pracy.

Stanowisko dla dziecka

Mając to na uwadze, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na blat biurka, które nam się podoba. Tu kluczowe znaczenie ma to, czy dziecko jest w stanie dosięgać do każdego miejsca bez konieczności zmienienia pozycji. Nie bez znaczenia jest też to, czy powierzchnia blatu jest podatna na zabrudzenia, gdy zaś już do nich dojdzie, czy można ją bez trudu czyścić, czy też mamy do czynienia z dość trudnym zadaniem. Najlepiej sprawdzają się w tym kontekście płyty MDM, które tak często nie są doceniane przez rodziców, warto jednak zastanowić się również nad blatem wykonanym z białego drewna sosnowego – nie tak przystępnym, ale na pewno ułatwiającym utrzymanie go w czystości. Biurko, które cechuje funkcjonalność, powinno być też wyposażone w przynajmniej kilka szuflad, dziecko będzie bowiem wykorzystywało je do przechowywania różnego rodzaju przyborów piśmienniczych.

Obecnie mamy do czynienia coraz częściej z biurkami, które są wyposażone w organizery. Nawet jednak, jeśli kupiony przez nas model ich nie posiada, dobrym pomysłem okaże się zaopatrzenie się w nie, z pewnością pozytywnie zaskoczy nas bowiem ich przydatność. Jeśli biurko kupujemy z myślą o starszym dziecku, pamiętajmy tez o miejscu na laptop lub komputer.