Funkcjonalne i bezpieczne meble dziecięce

Jak przygotować szafę dla dziecka?

Jeśli w obecnej szafie dziecka panuje bałagan i nie można szybko znaleźć takiego ubrania, które się chce, to warto to zmienić. Jeśli panuje tam rozgardiasz, którego za nic ie można opanować, to odpowiednia pora, żeby wziąć się za sprzątanie.

Komoda czy szafa?

I komody, i szafy mają swoje zalety, każde ma swoich zwolenników. Komoda sprawdzi się szczególnie w przypadku noworodka, jeśli ma dodatkowo przewijak, to świetnie wpisze się w potrzeby rodziców. Szuflady są idealnym miejscem na dziecięce ciuszki – gorzej, jeśli zaczyna ich przybywać, a na dodatek niektóre są już za małe dla dziecka. Wówczas komoda może stanowić pewien problem.

Kiedy dziecko urośnie, komoda stanie się niepraktyczna. Można ją wówczas przeznaczyć na przechowywanie drobnych ubranek typu majtki, skarpetki, piżamy.

W końcu nadchodzi czas, żeby pomyśleć o szafie. Ale jaką wybrać? Może to być szafa narożna, która zmieści bardzo dużo ubrań, ale zajmie ona bardzo dużo miejsca, ale może też być szafa z drzwiami przesuwnymi, która sprawdzi się na najbliższe lata.

Przestrzeń w szafie

Szafa może być bardzo duża, ale jeśli nie zorganizuje się jej odpowiednio, to nie będzie się z niej dobrze korzystało. Trzeba w niej utrzymywać porządek. Pierwszą zasadą jest fakt, żeby nie trzymać tam wszystkich ubranek dziecka. Wszystko w zależności od pory roku – w lecie nie są tam potrzebne kurtki, szaliki i czapki, a można je z powodzeniem włożyć do pudła i schować na strychu. Im mniej rzeczy w szafie, tym większy będzie porządek. Po wyjęciu z szafy wszystkich ubrań, trzeba ją na mokro przeczyścić. W tym czasie można też odłożyć za małe ciuszki, aby zrobiło się więcej miejsca.

Ubrania dziecięce

Można też odłożyć te, które są za duże i nie nadają się jeszcze do zakładania. Jeśli w jednej szafie znajdują się ubranka kilkorga dzieci, to też trzeba je posegregować – z jednej strony ubranka jednego dziecka, z drugiej drugiego. Warto je układać stosikami, aby można było szybko znaleźć to, co potrzebne. Nie warto układać np. spodni jednego i drugiego dziecka razem, bo można się wtedy pogubić i narobić bałaganu. Dobrze też poukładać rzeczy równo, aby zachować porządek, a wcześniej je jeszcze wypracować.

Drobiazgi z szafy dziecka

Przydadzą się wieszaki i płócienne organizery. Można w ich umieszczać takie rzeczy, które jeszcze nie znalazły swojego miejsca, np. skarpetki. Można tam też trzymać rzeczy, które się brudzą np. buciki, w których dziecko chodziło na dworze.

Warto też zawiesić na wieszaczkach saszetki zapachowe albo zrobić je samodzielnie. Na wieszakach warto wieszać ubranka typu eleganckie koszulki, sukienki, płaszczyki. Wieszaki są dostępne w różnych rodzajach – są plastikowe albo materiałów. Wszystko w zależności od gustu.

Szafa, w której jest porządek, jest nie tylko estetyczną, ale też bardzo praktyczna w użytkowaniu. Wszystko jest dobrze zorganizowane, a poza tym można oszczędzić dużo czasu, szukając ubrań. Konkretnych ubranek nie trzeba będzie już zbyt długo poszukiwać.