Funkcjonalne i bezpieczne meble dziecięce

Jak mieć pewność, że kupiliśmy bezpieczne meble do pokoju dziecka?

Rodzice zwykle mają świadomość tego, że zakup mebli do pokoju dziecka nie będzie prostym zadaniem. Nawet oni obawiają się jednak, że poszukując idealnych rozwiązań pominą kwestie, które są naprawdę istotne. Warto więc pamiętać o tym, że choć estetyka i funkcjonalność mebli są bardzo ważne, wcale nie mniej istotne są te kwestie, które wiążą się z ich bezpieczeństwem.

Nie można ich pomijać zwłaszcza, jeśli urządzamy pokój dla małego dziecka, choć i w przypadku starszego nie powinniśmy ignorować roli, jaką odgrywa trwałość, wysoka jakość i staranność wykonania poszczególnych mebli. Gdy kompletujemy meble do dziecięcego pokoju, zdarza nam się działać pod wpływem impulsu. Niestety, jest to postępowanie, za które zwykle przychodzi nam płacić wysoką cenę. Jeśli więc planujemy tego rodzaju zakupy, pomocne okaże się ich wcześniejsze zaplanowanie. Umożliwia to zapoznanie się z różnymi propozycjami, wyglądem mebli oraz ich budową i innymi właściwościami.

Bezpieczna konstrukcja

Istnieje przynajmniej kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się zatem narożnikom półek, łóżka lub komody. Są one wykonywane na wiele sposobów, oczekuje się od nich jednak tego, aby były bezpiecznie zaokrąglone. Pozwala to na minimalizowanie ryzyka ewentualnego urazu, a przecież z doświadczenia wiemy, że o przypadkowe uderzenie wcale nie jest trudno. Meble w pokoju dziecka muszą też odznaczać się maksymalnie prostą konstrukcją, warto przy tym upewnić się, że są wolne od otworów, do których dziecko mogłoby wsunąć rękę narażając się na kontuzję. Ryzykowne potrafią być także szuflady, nic więc dziwnego, że producenci chętnie wyposażają je w specjalne systemy, dzięki którym możliwe staje się ich szybkie i bezpieczne zamykanie.

Ekologiczne meble dziecięce

Materiały i skład chemiczny

Gdy mamy już pewność, że nasze meble nie stanowią zagrożenia dla dziecka z uwagi na swoją budowę, możemy poddać analizie materiały, z których zostały wykonane, okazuje się bowiem, że również one potrafią być niebezpieczne. W naszym interesie leży to, aby meble były maksymalnie naturalne i ekologiczne. Jeśli są malowane, farby i lakiery użyte do tego celu muszą być wolne od metali ciężkich i szkodliwych substancji, te bowiem często są wdychane przez dziecko nawet podczas snu. Warto starać się też, aby meble były wykonane z wytrzymałego tworzywa lub mocnego drewna. Da nam to pewność, że będziemy mogli liczyć na nie przez rzeczywiście duży czas, a one nie ulegną uszkodzeniu.

Niezbędne certyfikaty

Jeśli wybieramy meble dla dzieci, zwracajmy uwagę na posiadane przez nie testy i certyfikaty. Jest ich wiele, podstawowym certyfikatem w Polsce jest przy tym PN (Polskie Normy), którego obecność wydaje się absolutnym minimum. Jeśli obawiamy się, że tworzywa, z których wykonane są meble, również mogą być problematyczne, szukajmy informacji na temat tego, że zostały zweryfikowane przez Państwowy Zakład Higieny. Cenionym nie tylko w Polsce certyfikatem jest też CE, mamy bowiem do czynienia z potwierdzeniem europejskich norm wykonania produktu oraz sposobu, w jaki został on zapakowany i przetransportowany.