Fakty i ciekawostki

Jak zmienić meble w pokoju przedszkolaka?

Gdy dziecko zaczyna edukację w przedszkolu, zmienia się nie tylko jego świat. Ze zmianami muszą radzić sobie także rodzice, którzy niemal z dnia na dzień dostrzegają, jak ich syn lub córka się przeobraża. To wyjątkowy czas, warto więc zastanowić się nad tym, czy nie zaakcentować tego decydując się na kilka zmian w dziecięcym pokoju.

Dziecko, które trafia do przedszkola nie tylko uczy się i bawi, ale także zawiera kolejne nowe znajomości. To również czas, w którym staje się coraz bardziej samodzielne, edukacja przedszkolna ma je bowiem przygotować do nowej odpowiedzialnej roli – roli ucznia. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie meble wybrać, musimy mieć to wszystko na uwadze.

Owszem, ich estetyka i funkcjonalność niezmiennie mają bardzo duże znaczenie, rośnie jednak również rola, jaką odgrywa dostosowanie mebli do dziecięcych potrzeb. Na szczególną uwagę zasługuje wielkość mebli, warto więc podczas ich wyboru mieć na uwadze wzrost dziecka. Coraz bardziej samodzielny przedszkolak często będzie próbował samodzielnie sięgać po zabawki i książki, wielkość mebli powinna zaś umożliwiać mu realizację tego zadania.

Łóżko dla przedszkolaka

Bez względu na to, z jakim pokojem dziecięcym mamy do czynienia, musimy pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma w nim łóżko. To właśnie ono jest centralnym meblem, można więc tylko cieszyć się, że dziś łózka są dostępne w tak dużym wyborze i że mamy do czynienia zarówno z klasycznymi rozwiązaniami, jak i z łóżkami piętrowymi. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego miejsca, możemy zawsze zdecydować się na oryginalne rozwiązanie, jakim jest łóżko połączone z biurkiem.

Pokój dla przedszkolaka

Producenci polecają także komody, które oszczędzają miejsce idealne wpasowując się pod łózko. Zwykle meblując pokój dla dziecka musimy pamiętać o znaczeniu, jakie ma nie tylko jego funkcjonalność, ale również cena elementów, jakie się w nim znajdują.

Meble systemowe

Już choćby dlatego nie dziwi to, że tak wielu producentów umożliwia nam zakup mebli systemowych. Te odznaczają się bardzo wysoką jakością i dużym zróżnicowaniem, a rodzic sam decyduje o tym, w które elementy zaopatrzyć się w pierwszej kolejności, a z zakupem których jeszcze się wstrzymać. Innym ciekawym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, jest meblościanka. Ta charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnością wizualną, ale i przystępną ceną, jest też niezwykle funkcjonalna. Przedszkolak powinien mieć też w pokoju mniejsze meble – dywan przeznaczony do zabawy, lampkę oraz stolik do rysowania i kolorowania. Warto też zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, która sprawi, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy nawet wykonując bardzo skomplikowane ewolucje.