Fakty i ciekawostki

Aranżacje z panelami MDF

Niekwestionowanym hitem w tematyce wnętrzarstwa stały się w tym roku trójwymiarowe ściany i sufity. Jak najłatwiej można to osiągnąć? Stosując panele wykonane z lekkiej, trwałej płyty MDF. Materiał ten daje wiele możliwości, utrzymując przy tym wysoką funkcjonalność.

MDF – jaki to materiał?

Płyty MDF powstają w wyniku specjalnej obróbki wiórów drzewnych z substancjami spajającymi i utwardzającymi. Produkt łączy więc zalety drewna (szczególnie w kwestii przepuszczania powietrza), zyskując przy tym o wiele mniejszą wagę. Powstałe płyty o gładkiej powierzchni poddaje się różnorodnym zabiegom – lakierowaniu, fornirowaniu, frezowaniu. Możliwości są ogromne – płyta łatwo poddaje się obróbce, można więc uzyskać bardzo ciekawe wzory. Na rynku dostępne są meble, elementy wykończeń lub też panele ścienne i sufitowe z płyt MDF w gotowych wzorach, a także tworzonych na zamówienie klienta.

Do czego można wykorzystać płyty MDF?

Niemal nic nie ogranicza możliwości montażu płyt MDF. Są wodoodporne, nadają się więc do wykorzystania nie tylko w przedpokoju czy salonie, ale także w łazience i kuchni. Często tworzą elementy mebli, lub są wykorzystywane do stworzenia ciekawej, ozdobnej aranżacji na ścianie. Można także wyłożyć nimi całą ścianę lub sufit. Szczególnie ciekawe są panele 3D – frezowane w piękne, nieraz wręcz ażurowe wzory. Panele można montować w pionie, poziomie, łączyć różne wzory i wykorzystywać po kilka, by uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Efekt trójwymiarowości podkreśla odpowiednie oświetlenie padające z dołu lub góry.

Płyty wykończeniowe

Tak uzyskana głębia z pewnością wybije się na tle płaskich ścian. Płyta MDF może też zdobić fronty mebli. Żłobienia dające efekt 3D to dość odważny wybór, świetnie przełamią minimalistyczne wnętrze. Jeśli zostaną zastosowane na specjalne zamówienie, stworzą zestaw mebli, który nie powtórzy się nigdzie indziej.

Zalety produktu

Zalety paneli z płyty MDF można podzielić w uproszczeniu na praktyczne oraz estetyczne. Zalety praktyczne to przede wszystkim wytrzymałość i wodoodporność, którą można dodatkowo poprawić, stosując na powierzchni specjalną farbę. Panele są łatwe w montażu – wystarczą najprostsze narzędzia, klej, kołki. Dzięki niewielkiej wadze można zamontować je także na lżejszych ścianach, na przykład z płyty G-K. Poddają się bardzo łatwej obróbce z użyciem narzędzi do obróbki drewna. Istnieje możliwość przycięcia je do odpowiednich wymiarów czy wywiercenia otworu bez uszkodzenia struktury płyty.

Z kolei walory estetyczne wynikają głównie z bardzo szerokiego wachlarza dostępnych opcji – płyta może być oklejona folią, fornirowana, lakierowana, a także malowana niemal każdą farbą, złocona lub srebrzona. Ciekawe efekty daje piaskowane. Wiele firm jest też w stanie wykonać frezowanie płyt na specjalne zamówienie i według projektu klientów.