Zaufanie do marki wykreowane za pomocą eventów marketingowych

Dosłowne tłumaczenie event marketingu na język polski spowoduje, że pojęcie będzie wyglądało na dość płytkie i mało znaczące. Tego typu wydarzenie nie jest tylko i wyłącznie spotkaniem promocyjnym bo ma na celu coś więcej niż reklamowe przedstawienie oferty.

 

Organizatorem takiej imprezy jest event manager, którego zadaniem jest wykazanie się kreatywnością i nieszablonowością pomysłów. Czasami jednak organizacja spada na dział marketingu w firmie. Wydarzenie ma charakter bardziej permanentny a celem jest reklama firm oraz marek aby wzmocnić sprzedaż i budować stałe relacje z klientami.

 

Zmiana kierunku w marketingu

 

W dzisiejszych czasach konsumenci są za bardzo atakowani przekazem reklamowym z różnych źródeł więc po prostu je wypierają, oddalają się od założeń promocyjnych. Firmy odnalazły nową formę kontaktu z klientami czyli właśnie eventy.

Eventing pojawił się już w starożytności a teraz ponownie triumfuje jako atrakcyjny kierunek rozwoju marketingu. Przykładem mogą być organizowane w ówczesnej Grecji igrzyska, z których korzystały setki ludzi. Powodowały one kreowanie wizerunku władców. Taka potrzeba istnieje dzisiaj tylko nie chodzi o władcę a całą firmę lub markę. Wydarzenia związane z tym rodzajem marketingu wpływają na odbiorców dzięki temu, że przemawia się do nich bezpośrednio, prezentując idee firmy. Jeśli chcemy wywrzeć wrażenie na współczesnego, wymagającego konsumenta musimy mu zaoferować coś więcej niż korzyści materialne, co uatrakcyjni propozycję marki.

 

Planowanie eventu

 

W planowaniu event marketingu pomaga psychologia ponieważ należy znać mechanizmy rządzące się reklamą, ich wpływ na klientów oraz rodzaje konsumentów i ich postaw. Działem bardziej szczegółowym jest psychologia społeczna, która pomaga w porządkowaniu i nazywaniu przestrzeni marketingowej, pozwalając klasyfikować eventy na grupy.

 

Najczęściej organizowanym wydarzeniem jest special events, co można porównać z imprezą okolicznościową przeznaczoną w szczególności dla klientów w celu poprawienia z nimi komunikacji. Zaliczamy do nich koncerty, bale, otwarcia nowych obiektów, imprezy promocyjne i sportowe. W tym wypadku korzysta sponsor bo finansowanie takich wydarzeń jest równoznaczne z sukcesem marketingowym firmy. Według statystyk to sport wzbudza największe zainteresowanie sponsorów, co widać po ilości logo na strojach sportowców. Niestety na tym polu także istnieje duża konkurencja, bo gdy sponsorów robi się dużo na jednej imprezie, przekaz żadnego z nich nie jest w pełni czytelny ani widoczny.

 

Event marketing działa na rozwój wielu innych branż, np.: rozrywkowej, turystycznej, gastronomicznej a także oddziałuje na lokalną gospodarkę.

 

Istotne w organizacji eventów jest ich pozycjonowanie, tak aby móc wstrzelić się w pożądany segment konsumentów, niezbędnych dla sponsora. Większość branż liczy na bezpośredni kontakt z klientami, który wyróżnia się dwutorowością w wymianie informacji. Na polskim rynku event marketing dopiero raczkuje ale zauważyć można ruch w kierunku rozwoju tej dziedziny reklamowej.