Hostessa jako zawód

Zwyczaj zatrudniania hostess do różnego rodzaju targów, konferencji, spotkań biznesowych czy promocji w sklepach rozpowszechnia się coraz bardziej. Polscy przedsiębiorcy zaczynają bardziej dbać o klienta i jego opinię. Chcą się mu przypodobać i uatrakcyjnić wybór usługi, produktu czy też oferty. Powstają liczne agencje hostess tworzące bazę sprawdzonych osób, które chcą pracować w takim zawodzie więc znalezienie odpowiedniej osoby nie przysparza żadnej większej trudności.

 

Jednak nie można traktować go jako stałej możliwości zarobku ponieważ najbardziej pożądanymi osobami są ludzie młodzi, komunikatywni, odważni z wolnym czasem podczas weekendów lub popołudniami. Najlepiej w tej pracy sprawdzają się uczniowie lub studenci.

 

Zadania hostessy

 

Zadaniem hostessy/hosta jest wspomaganie działań promocyjnych podczas spotkań firmowych (czyli wystawy, targi, bankiety etc.). W zawodzie przeważają dziewczyny, które zajmują się witaniem gości, zabawianiem ich, przedstawieniem oferty produktu lub usługi, podawaniem drinków i przekąsek.

 

Znaczenie słowa hostessa odnajdziemy w języku angielskim co oznacza „gospodynię” czyli osobę pilnującą, aby odwiedzający ją goście (czyli w tym przypadku klienci) dobrze się u niej czuli i żeby im niczego nie brakowało. Głównymi obowiązkami hostessy jest nakładanie klientów do odwiedzania stoiska reprezentowanej firmy i zatrzymanie ich zainteresowania na dłużej, udzielenie pierwszych informacji związanych z ofertą, dotrzymywanie im towarzystwa ciekawą konwersacją.

 

Promotorki pracują w różnorodnych miejscach, takich jak: targi wystawiennicze, centra handlowe, hotele, biura, urzędy, restauracje i wiele innych co już zależne jest od fantazji organizatora spotkania biznesowego. Niestety dużym minusem tego pracy jest spędzanie całego dnia  w pozycji stojącej co może spowodować kłopoty zdrowotne z kręgosłupem czy żylakami. Hostessa musi być osobą atrakcyjną, zadbaną ponieważ to jej wygląd robi pierwsze wrażenie na potencjalnych klientach. Zwykle musi być też elegancko ubrana i inteligentna, żeby potrafić nawiązać kontakt z najbardziej wymagającymi osobami. Niezbędna jest także komunikatywność i umiejętność profesjonalnego przekazywania informacji.

Ważna jest znajomość języków obcych, ponieważ organizuje się coraz więcej imprez międzynarodowych, gdzie trzeba podejść do klienta, który jest obcokrajowcem.

 

Wynagrodzenie hostessy

 

Hostessy mają zazwyczaj określoną listę zadań przez pracodawcę, które muszą wykonać. Ich dzień pracy trwa od kliku do czasami nawet kilkunastu godzin. Czasami akcja promocyjna polega także na wyjazdach do innych miejscowości gdzie wykonuje się zadania promotorki.

Zarobki hostess są bardzo różne, zwykle nalicza się stawkę godzinową lub tak zwaną „dniówkę”. Minimalną stawką jest około 9-10 zł za godzinę, jednak czasami trafiają się bardziej lukratywne zlecenia gdzie stawka może wynosić nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych za godzinę. Są to jednak niezbyt często trafiające się możliwości dlatego zawód hostessy zwykle jest brany pod uwagę jako praca dodatkowa dla uczących się jeszcze dziewcząt i chłopców.