Jak wygląda praca hostessy?

 

Dziewczęta wykonujące prace hostessy mają za zadanie zachęcić klienta zarówno wyglądem jak i zachowaniem do zakupu/skorzystania z usług czy też produktu promowanej firmy. Zwykle wygląda to tak, że dziewczyna w specjalnym stroju (dopasowanym do wizerunku firmy) uśmiecha się do potencjalnych klientów, odpowiada na ich pytania oraz wręcza ulotki lub materiały promocyjne. Może pracować podczas konferencji, targów wystawienniczych, bankietów lub w czasie sympozjów. Czasami do jej obowiązków należy zapraszanie zainteresowanych do przeznaczonych dla nich stanowisk z przedstawicielami firmy, sprawdzanie listy gości czy dopilnowanie programu imprezy a także witanie z uśmiechem gości.

 

Warunki pracy hostessy

 

Takie spotkania trwają stosunkowo krótko w przeciwieństwie do promocji w supermarketach gdzie hostessa stoi po 10-12 godzin zachęcając do kupna różnych produktów (czyli mniej więcej w godzinach otwarcia sklepu). Długość pracy zależy od rodzaju i wielkości imprezy bo często hostessa musi być przed rozpoczęciem się spotkania dla zaproszonych gości aby przygotować się do pracy, rozeznać w budynku czy też powitać osoby, które zjawią się przed czasem.

 

Zarobki hostessy to od 15 zł do 25 zł na godzinę. Jest duża konkurencja na rynku promotorek na takich imprezach bo są one najlepiej opłacalne więc zwykle trzeba się nagimnastykować, że to stanowisko otrzymać a później dostawać kolejne propozycje bo chętnych jest sporo.

 

Cechy dobrego pracownika

 

Idealny pracownik powinien wykazać się dużym doświadczeniem w pracy przy targach/konferencjach/sympozjach, wyróżniać się prezencją i figurą, posiadać pogodny wyraz twarzy, inteligencję w rozmowie z klientami. Istotna jest znajomość języków obcych, coraz więcej organizuje się spotkań międzynarodowych gdzie pożądanym językiem jest przynajmniej angielski.

Hostessa musi umieć radzić sobie w stresujących sytuacjach. Czasami trzeba obsłużyć kilku klientów jednocześnie, utrzymać taką osobę przy stoiku gdy przedstawiciel jest zajęty czy podać drinka gdy skończy się już alkohol. Pracując w supermarkecie jest jeszcze trudniej bo ludzie bywają złośliwi i źle nastawieni do zaczepiających ich hostess, trzeba zachować także zimną krew gdy ktoś zaczyna obrażać promotorkę lub korzystać z darmowych próbek i degustacji bez zainteresowania zakupem produktu.

 

Złote rady dla hostess

 

Obecnie popularne są oferty pracy za granicą gdzie można sporo zarobić jednak należy uważać na oszustów, którzy chcą pozyskać dziewczyny do erotycznych klubów wykorzystując ich naiwność. Standardowe propozycje pracy wymagają od hostess zajęcie się klientami w klubach i dyskotekach, powitania ich, dotrzymania towarzystwa i zachęcania do zakupu dużej ilości drinków, dbanie o wizerunek lokalu.

 

Praca w charakterze hostessy jest bardzo różnorodna i wymaga wielu nietypowych umiejętności od dziewczyny, która chce wykonywać taki zawód. Zakres obowiązków rozpoczyna się od promowania produktów spożywczych w sklepie, poprzez obsługę targów, kończąc na dotrzymaniu towarzystwa klientom baru.