Plusy i minusy pracy jako hostessa

Najczęściej hostessami zostają studentki lub uczennice z chęcią dorobienia sobie kilku przysłowiowych groszy. Są plusy takiej pracy jak możliwość wykonywania jej dorywczo czyli po lekcjach, wykładach czy w weekendy. Niestety z drugiej strony nigdy nie przewidzimy kiedy dostaniemy zlecenie.

 

Kto może zostać hostessą?

 

Hostessą może zostać praktycznie każdy. Najmniejsze wymagania są wobec promotorów zatrudnianych do supermarketów bo wystarczy być osobą sympatyczną, komunikatywną, potrafiącą zachęcić klienta. Jeśli chodzi o wygląd mamy tutaj większą dowolność bo nie chodzi o to, aby hostessa wyglądała jak modelka skoro promuje produkty spożywcze. Musi „pasować” do wydźwięku całej akcji promocyjnej więc jak najbardziej może być przy kości. Oczywiście każdy pracodawca może mieć inne wymagania w stosunku hostess ale generalnie każdy powinna znaleźć coś dla siebie. Mężczyźni zatrudniani są natomiast do akcji produktów ekskluzywnych typu drogie zegarki, samochody czy elektronika.

 

Wynagrodzenie

 

Zarobki hostessy są bardzo zróżnicowane, mowa tutaj o stawce która plasuje się między 8-9 zł (akcja promocyjna w centrum handlowym) a 25-40 zł za przepracowaną godzinę. Najlepiej opłacalne jest promowanie produktów luksusowych na różnego rodzaju targach a nawet w instytucjach kultury.

 

Rodzaje akcji promocyjnych

 

Akcje promocyjne bywają bardzo specyficzne i nietypowe ale zwykle na nich najwięcej się zarabia. Przykładem może być zachęcanie do zakupy czekolady w przebraniu królowej właśnie tego produktu lub siedząc jako element konstrukcyjny fontanny z czekolady.

Jeśli chodzi o bardziej ekskluzywne akcje promocyjne to organizują je profesjonalne agencje reklamowe wymagając czasami większego poświęcenia od hostessy, które jest nagradzane finansowo. Mowa tutaj o przymusie pokazania odrobiny więcej ciała lub noszenia skąpego/niewygodnego stroju.

 

Obowiązki hostessy

 

Czasami hostessę myli się z pracą modelki, która jednak ma więcej obowiązków i są one bardziej specyficzne. Promotorka zajmuje się nakłanianiem klientów do zakupu pewnych produktów czy usług, wchodzą w rozmowę z klientami, muszą odpowiadać na ich pytania. Modelki nie mają żadnego kontaktu z klientami poza zaprezentowaniem się na wybiegu w stroju projektanta lub uczestniczeniu w sesjach zdjęciowych. Można uznać, iż praca hostessy ma szerszy zakres i jest bardziej wymagająca pod względem charakteru i podejścia dziewczyny do innych ludzi.

 

Minusy pracy jako hostessa

 

Oczywiście istnieją minusy takiej pracy, bo pracując w agencji na umowę zlecenie nie mamy gwarancji otrzymywania regularnych zleceń i co za tym idzie wypłaty. Trudno jest zaplanować miesięczne/tygodniowe wydatki. Na rynku hostess jest duża konkurencja, wiele dziewcząt zmienia wielokrotnie agencje albo odchodzi z branży do stabilnej pracy. Problemem jest także to, że jest to praca męcząca fizycznie bo należy przez wiele godzin stać lub chodzić na wysokich obcasach. Zwykle zlecenia są weekendowe więc zapomnieć możemy o odpoczynku po całym tygodniu nauki. Pracodawca wymaga od hostess uśmiechu i zaangażowania w zachęcaniu klientów więc trzeba czasami zacisnąć zęby gdy ktoś jest nieuprzejmy lub mamy po prostu gorszy dzień. Jest to więc praca dla osób młodych, pogodnych, uśmiechniętych, które traktują ją jako dodatkowy zarobek a nie pełnowymiarową pracę.